PRÍPRAVA SUROVINY (OVOCIA)

Nazbierané ovocie spracovávame do kvasov čo najrýchlejšie po zbere, najlepšie v priebehu jedného až troch dní. Ovocie musíme očistiť od hliny, listov, stopiek, konárikov, ak je nahnité, tak ho nikdy nevykrajujeme lebo celé ovocie je už nainfikované plesňami, hnilobou, takže vyrezanie nieje postačujúce. Také ovocie je lepšie vyhodiť. Ak ovocie nezbavíme spomenutých nečistôt bude destilát nevýrazný, nekvalitný a môže byť aj malá výťažnosť.

Z vlastnej skúsenosti vieme, že ak sa zbavíme jadierok v jablkách a hruškách, tak je výsledok ešte kvalitnejší, nieje to ale úplne nevyhnutné. Pri kôstkových plodoch (napr. slivky, marhule, broskyne, čerešne, višne) je ideálnejšie vybrať kôstky pre jadrá, ktoré obsahujú jedy, hlavne kyanovodík. Ak sa rozhodnete kôstky nevyberať, neznamená to, že výsledný destilát bude zlý, ale treba dbať na to, aby pri drvení ovocia nedošlo k rozbitiu kôstky. Vtedy to poškodí výsledný destilát.

V našej pálenici (Michalská pálenica) ponúkame možnosť oddeliť kôstky od kvasu pred pálením, čiže Vám vypálime iba samotný kvas. V tomto prípade sa stretávame s rôznymi názormi. Niektorí ľudia vyžadujú kôstkovú chuť v slivovici, tu platí 100 ľudí 100 chutí…

Nádoby používame plastové, určené na potravinárske účely alebo antikorové a drevené, nikdy nie plechové a plastové smetné koše. Ideálne sudy sú 120-150-220 l, mali by sa dať aj uzavrieť, ak nie, môžete si pomôcť hrubým igelitom, ktorý po okraji silno zviažete špagátom. Je však ideálne keď sa dá sud uzavrieť výkom a sponou, a použiť kvasnú zátku (hadička ponorená do nádoby s vodou). Takéto kvasenie je najlepšie preto lebo sa do kvasu nedostanú plesne a mušky. Nádoba (sud) musí byť čistá, opláchnutá horúcou vodou.